Spółka z o. o. – jak zmienić adres siedziby?

2012-09-28 14:44 / Kategoria: Biznes / Tagi:

Zmiana siedziby firmy

Zdjęcie: Robert Linder

Jesteś członkiem zarządu spółki z o. o. i nie wiesz jakie formalności należy spełnić przy zmianie siedziby spółki? Artykuł opisuje jak wypełnić dokumenty i dopełnić formalności.

Zmiana siedziby spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z wymogiem spełnienia pewnych formalności. Należy złożyć dokumenty do sądu oraz do urzędów informujące o zmianie adresu. Ponieważ nie ma nigdzie w jednym miejscu jasnych i konkretnych przykładów jak należy to zrobić napisałem poniższy artykuł.

Ile kosztuje zmiana siedziby?

Na wstępie zaczniemy od kosztów:

  • 250 zł – ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
  • 250 zł – znaczki sądowe

Powyższe koszta są niestety obowiązkowe. Jak i gdzie je uiścić? Z reguły w każdym sądzie w pobliżu okienka, gdzie zdajemy dokumenty jest kasa, w której można gotówką uiścić wszelkie opłaty. Jak zaksięgować takie koszta w firmie? Wystarczy zwykły dokument kasowy KW.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Dokumenty należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, czyli od dnia Nadzwyczajnego Zgromadzenia Zarządu podejmującego uchwałę o zmianie siedziby.

Wszystkie dokumenty składamy w jednym okienku w sądzie, w wydziale gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, do którego przypisana jest nasza firma.

Lista dokumentów jakie należy złożyć w sądzie:

  • KRS-Z3 (Krajowy Rejestr Sądowy) – na ostatniej stronie należy nakleić znaczki sądowe
  • NIP-2 (Urząd Skarbowy)
  • ZUS ZPA (Zakład Ubezpieczeń Społecznych)
  • RG-1 (Urząd Statystyczny)
  • Uchwała Nadzwyczajnego Zgromadzenia Zarządu o zmianie siedziby
  • Umowa najmu lokalu (nowa siedziba)
  • Dowód opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

W przypadku zmiany miasta, a nie tylko samej ulicy głównej siedziby firmy należy dokonać także zmiany Umowy Spółki, ponieważ jest w niej zawarta siedziba firmy. Zgodnie z zasadą wynikająca z kodeksu w umowie spółki jako siedzibę podaje się miasto, a nie pełny adres.

(Dalszy opis procedury zmiany siedziby zakłada, że miasto nie ulega zmianie. Jeśli zmieniło się także miasto siedziby Twojej firmy będziesz musiał dopełnić także formalności związanych ze zmianą Umowy Spółki)

Uchwała Zarządu o zmianie siedziby

Dla ułatwienie zamieszczam wzór do edycji wraz z opisem. Aby go ściągnąć kliknij w link: Zgromadzenie Zarządu – uchwała o zmianie siedziby.

KRS-Z3

Tak jak w poprzednim przykładzie zamieszczam formularz do edycji. Analogicznie, pola z żółtym tłem należy zmienić na dane Twojej firmy. Kliknij w link aby pobrać wzór formularza: KRS-Z03

Na ostatniej stronie formularza KRS-Z3 jest miejsce na naklejenie znaczków sądowych. Znaczki kosztują 250 zł, więc przyklej je dopiero na sam koniec, na wypadek gdybyś miał się pomylić.

NIP-2

Urzędy udostępniają tak zwane formularze interaktywne. Mówiąc prostym językiem są to po prostu pliki pdf, które umożliwiają wypełnienie w nich pól i wydruk. Skąd pobrać taki formularz?
Ze strony urzędu lub bezpośrednio z mojego bloga NIP-2.

(Kliknij w obrazek aby powiększyć)
ZUS ZPA

Formularz można ściągnąć ze strony ZUSu lub bezpośrednio z mojego bloga: ZUS ZPA.


RG-1

Tak jak poprzednio, zamieszczam wzór formularza do edycji RG-1

Na co zwrócić uwagę?

Należy zwrócić uwagę na to, kto z Członków Zarządu musi się podpisać, aby dokumenty były ważne. Informacje na ten temat znajdują się w umowie spółki. Przykładowo w umowie spółki może być zapisane, że na dokumentach musi się podpisać: dwóch z trzech członków zarządu, dwóch członków zarządu lub prezes zarządu, prezes zarządu i jeden członek zarządu.

Warto wydrukować podwójnie KRS-Z3. Osoba przyjmująca dokumenty w sądzie podbije nam kopie jako dowód złożenia dokumentów.

Bardzo ważną praktyką jest także robienie kopii dokumentów, które składa się do urzędów. Dzięki temu będziemy wiedzieć co złożyliśmy i zaoszczędzimy czas w przyszłości. Tak więc zanim zaniesiesz dokumenty do sądu włóż je do skanera i zarchiwizuj w komputerze.

Co po złożeniu?

Po złożeniu dokumentów w sądzie czekamy na Postanowienie od sądu o siedzibie i adresie podmiotu. Otrzymamy je Pocztą Polską po około tygodniu do dwóch. W kopercie będzie znajdować się Postanowienie od sądu oraz formularz MSIG-M2 (wniosek o przysłanie monitora sądowego i gospodarczego). Na MSIG-M2 można przeczytać o tym, że opłatę należy uiścić z góry itd. Na szczęście to tylko taka podpucha i jest nam to w ogóle nie potrzebne, więc MSIG-M2 wyrzucamy do kosza.

Jeśli, któryś z dokumentów jest niekompletny lub źle wypełniony sąd wezwie nas do uzupełnienia tych danych w wyznaczonym terminie. Jeśli nawet tak się stanie bez paniki, to tylko biurokracja.

Kiedy już otrzymamy od sądu pozytywne Postanowienie o zmianie siedziby pozostaje jeszcze otrzymanie odpisu KRS. Aby go otrzymać musieliśmy się udać do sądu, kolejny raz zapłacić w okienku i poczekać w kolejce. Miłym zaskoczeniem jest to, że już nie musimy, ponieważ można już pobierać KRS online i to całkowicie za darmo. Wchodzimy na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Rejestrujemy się w systemie, a następnie korzystamy z opcji „Wyszukaj podmiot” i klikamy „Pobierz wydruk”.

79 komentarze... przeczytaj je i dodaj swój

Ewa B.

2013-01-25 - 20:54

Dzięki! Informacje bardzo mi się przydały. Pozdrawiam Autora

Odpowiedz

doti

2013-01-30 - 13:39

czy w formularzu NIP 2 mam wpisać nowy adres?

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2013-01-30 - 13:44

Witaj doti, Tak, w formularzu NIP 2 trzeba podać nowy adres spółki.

Odpowiedz

Ewa

2013-02-05 - 17:45

Witam Wiem że do dokumentów składanych do sądu należy dołączyć umowę najmu lokalu, a jeżeli my jesteśmy właścicielami działki na której stoi budynek i tym samym właścicielami budynku, to jaki dokument mam dołączyć??

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2013-02-06 - 07:43

Witam, Kluczowe jest tutaj sprecyzowanie kto dokładnie jest właścicielem działki i budynku. "my" czyli spółka czy właściciele spółki? Domyślam się, że chodzi o osoby, a nie spółkę. Pomimo, że jest Pani współwłaścicielem spółki, nie może Pani nieodpłatnie świadczyć usługi najmu dla spółki. Powinna Pani w imieniu spółki podpisać umowę, ze sobą jako osobą prywatną. Spółka musi także płacić Pani za wynajem. Proszę pamiętać, że majątek spółki, a właściciela spółki to dwie odrębne rzeczy.

Odpowiedz

Robert Fijoł

2013-02-11 - 18:39

dzień dobry, Chciałbym zapytać jakie formalności trzeba by było dopełnić przy zmianie Umowy Spółki, zakupiłem spółkę w Warszawie ale chciałbym przenieść do Katowic, wiele spraw wymaga odwiedzin w Urzędach i ZUS-ie a łatwiej mi będzie wykonywać te czynności w miejscu zamieszkania? i jak długo trwa cała procedura zmiany siedziby spółki? Chciałbym dopisać że nas udziałowców jest trzech i czy każdy musi być na miejscu czy może to zrobić jedna osoba z wypełnionymi dokumentami? proszę o pomoc. pozdrawiam, Robert

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2013-02-11 - 19:19

Przy zmianie umowy spółki trzeba przygotować tekst jednolity nowej umowy. Następnie na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników podjąć uchwały typu "skreśla się treść § 25 ustęp 4, §26, §27" oraz "w miejsce dotychczasowego § 14 umowy spółki wpisuje się ...". Trzeba tak opisać każdą jedną zmianę w umowie. Osobiście proponuje zlecić napisanie nowej umowy spółki prawnikowi, ponieważ w Kodeksie Spółek Handlowych czai się wiele przepisów, które obowiązują jeśli w umowie nie zapisze się inaczej. Następnie taką umowę wysłać do notariusza i poprosić o sporządzenie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z uchwałami o zmianie umowy (jeśli mnie pamięć nie myli to koszt do 1000 zł w zależności od ilości zmian w umowie). Ważną uwagą jest to, że uchwała o zmianie umowy musi być w formie aktu notarialnego. Co do odwiedzin urzędów proszę pamiętać, że właściwie wszystkie dokumenty można złożyć w Krajowy Rejestrze Sądowym, również te urzędowe. Tak jak jest to opisane w powyższym artykule. Papiery trzeba złożyć zgodnie z obowiązującą umową spółki, czyli zapewne mogą to zrobić członkowie zarządu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na zapis w umowie spółki, o reprezentacji spółki i ilości wymaganych podpisów członków zarządu na dokumentach. To będzie zapis w stylu "Do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie X członków zarządu". Natomiast same papiery może zanieść ktokolwiek. Sąd pobierze opłatę 500 zł. Zmiana siedziby trwa 2-3 tygodnie, ale to zależy od sądu. Być może w weekend uda mi się znaleźć czas i opublikować dokładniejszą instrukcję jak to zrobić.

Odpowiedz

Robert Fijoł

2013-02-11 - 19:51

Bardzo dziękuje za odpowiedź

Odpowiedz

daniel f.

2013-02-20 - 12:52

Przydatny i rzeczowy artykuł, zmieniłem adres firmy bezproblemowo, dzięki.

Odpowiedz

Anna Smoderek

2013-02-20 - 15:41

Witam, mam pytanie odnośnie formularza NIP-2. Ponieważ zmieniam miejsce siedziby spółki z o.o. z Katowic do Warszawy. Czy również mam wypełnić tylko te pola co w podanym przykładzie czy może coś więcej? Czy mam dołączyć do tego formularza jeszcze NIP-D? Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2013-02-20 - 15:54

Witaj Anno, Według mnie wystarczy to co opisałem w artykule. Nie dam jednak sobie za to ściąć głowy, ponieważ osobiście nie miałem jeszcze okazji przenosić spółki do innego miasta, ale nie powinno się to różnić. Przypominam o ważnej rzeczy, w związku ze zmianą miasta dla spółek z o. o.: "W przypadku zmiany miasta, a nie tylko samej ulicy głównej siedziby firmy należy dokonać także zmiany Umowy Spółki, ponieważ jest w niej zawarta siedziba firmy. Zgodnie z zasadą wynikająca z kodeksu w umowie spółki jako siedzibę podaje się miasto, a nie pełny adres." Pozdrawiam

Odpowiedz

Magda A.

2013-03-01 - 13:15

Witam, prowadzę dziaalność gospodarczą. Mój mąż jest wspólnikiem sp. z o.o., która w chwili obecnej w zasadzie nie działa aktywnie... potrzebuje natomiast jakiegoś adresu. Czy mogę podpisać umowę ze swojej działalności z sp. z o.o. na nieodpłatne użyczenie adresu (czy jak to najlepiej zrobić?) Pozdrawiam Magda

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2013-03-01 - 13:24

Witam, Można tak zrobić ale na pewno nie nieodpłatnie. Osobiście proponowałbym podać adres miejsca zamieszkania. Jeśli natomiast miejsce zamieszkanie jest niestałe, podać adres domu rodzinnego. Gdyby przyszła jakaś korespondencja, rodzina raz na miesiąc może zbiorczo wszystko przesłać. Prosty i sprawdzony sposób.

Odpowiedz

Magda A.

2013-03-01 - 13:26

Dziękuję za odpowiedź. Tzn że nie musi być umowy najmu?

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2013-03-01 - 16:53

Dla indywidualnej działalności gospodarczej może być to prywatny adres zamieszkania lub adres rodziny bez umowy najmu.

Odpowiedz

Katarzyna

2013-03-09 - 10:31

Witam mam pytanie czy jeżeli zmieniam tylko adres spółki to oprócz umowy najmu musze mieć jeszcze uchwałę współników czy tylko wystarczy umowa najmu podpisana przez pełnomocnika

Odpowiedz

Sylwia

2013-03-19 - 09:57

Witam. Proszę mi powiedzieć jeżeli chcę zmienić umowę Spółki to jakie dokumenty powinnam ze sobą zabrać ? Powinnam najpierw udać się do Krajowego Rejestru sądowego (złożyć dokumenty) a potem do notariusza?

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2013-03-19 - 11:08

Pani Katarzyno: Uchwała wynika z umowy spółki. Nie widzę jej, ale zakładam, że jest standardowa. W takim wypadku potrzebna jest uchwała członków zarządu o zmianie siedziby. Pani Sylwio: Najpierw musi Pani udać się do notariusza. Do sądu składa Pani już komplet gotowych dokumentów. O tym jak wygląda zmiana umowy spółki wspominałem w komentarzu z 2013-02-11 - 19:19.

Odpowiedz

Sylwia

2013-03-19 - 12:41

Bardzo dziękuje za informację ! Pozdrawiam Serdecznie

Odpowiedz

kasia d

2013-03-19 - 20:59

Panie Krzysztofie wszechwiedzący, Chciałabym prosić o wyjaśnienie pewnej sprawy. Chcę zmienić adres siedziby spółki sp.z o.o. Chciałabym ją zarejestrować w miejscu,którego jestem właścicielką.Z tego co wiem Krs żąda umowy najmu bądź kupna. Posiadam umowe kupna,ale w akcie notarialnym jest zapisane,że jest to budynek mieszkalny w stanie surowym.Z tego co wiem załatwienie numeru domu w tej sytuacji nie jest problemem.Czy krs będzie żądał dodatkowych dokumentów w związku z tym,że akta mówią o budynku niewykończonym? Proszę o odpowiedź, Kasia

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2013-03-19 - 22:08

Pani Kasiu jeśli dobrze rozumiem umowa kupna jest na Panią, a nie na spółkę? W takim wypadku spółka podpisze z Panią odpłatną umowę najmu. Według mnie nikt nie będzie zaglądał w inne dokumenty poza tą umową. Nie słyszałem też o obowiązku, dla siedziby spółki, aby musiała mieć jakiś konkretny poziom budownictwa. Ironizując, według mnie równie dobrze mógłby to być szałas jeśli będzie posiadał swój numer na ulicy. Co innego obowiązki wynikające z warunków pracy, dla pracowników, ale jak rozumiem nikt zatrudniony na umowę o pracę w tym budynku pracować nie będzie. Proszę pamiętać, że jestem przedsiębiorcą, a nie prawnikiem. Osobiście rejestrowałbym na ten adres i się tym nie przejmował.

Odpowiedz

kasia d

2013-03-20 - 10:17

Panie Krzysztofie, Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Odpowiedz

Magdalena K.

2013-03-28 - 14:42

witam, odnośnie artykułu (bardzo przydatny i rzeczowy) mam jednak prośbe o wyjaśnienie, z czego wnosi Pan obowiązek załączenia do Urzedu Skarbowego umowy najmu? Kiedyś taki obowiązek wynikał wprost z art. 5 ust. 4b ustawy o NIP, który jest obecnie uchylony. Obecnie jedynym źródłem takiego obowiązku choć moim zdaniem nie do końca, jest art. 19b ustawy o KRS, pkt 5. Podobnie także nie rozumiem, dlaczego mówi Pan o obowiązku załączenia Umowy Najmu do KRs w pryzpadku ZMIANY SIEDZIBY. obowiązek taki istnieje, owszem, ale tylko przy pierwszym wpisie (art. 19b ust. 4). Proszę uprzejmie o wyjaśnienie, przepisy w tym zakresie nie są zbyt klarowne, być może ma Pan jakieś wyjasnienie z praktyki. Serdeczenie pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2013-03-28 - 18:13

Witam Pani Magdaleno, Nic mi nie wiadomo o obowiązku składania umowy najmu do urzędu skarbowego i nigdzie nie piszę, że należy tak zrobić. Co do samego KRS, to pytanie bardziej do prawnika. Moja praktyka jest taka, że zawsze składam aktualizację z umową najmu i jest ona zatwierdzana bez uwag. Pani przyjmująca dokumenty w okienku czepia się wszystkiego, więc pewnie by mi zwróciła uwagę gdyby nie było to konieczne. Jako przedsiębiorca tak zostałem poinstruowany, aby składać dokumenty i zawsze KRS zatwierdza je bez uwag. Ja ze swojej strony nie widzę powodów, dla których mogłoby mi zależeć na nie załączeniu umowy najmu. Z mojego punktu widzenia jako przedsiębiorcy, ważne jest złożenie prawidłowo dokumentów i ich pozytywne rozpatrzenie przez KRS. Analizę prawną zostawiam prawnikom.

Odpowiedz

Magdalena K.

2013-03-29 - 10:04

Witam, dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o niechęć w załączaniu umowy najmu do KRS, to powód jest prosty. Umowa taka, zawierająca niekiedy poufne klauzule i uzgodnienia między stronami, z chwilą złożenia w KRS staje się jawna i powszechnie dostępna.

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2013-03-29 - 10:17

Pani Magdaleno, Ma Pani rację. Niestety nie miałem sytuacji, w której zależałoby mi na utajnieniu umowy najmu, ale jestem pewien, że istnieją jakieś przepisy, które na to pozwalają w takim przypadku. Jeśli nie całej to istotnych fragmentów. W najgorszym przypadku można podpisać umowę ogólną i od raz aneks do niej i złożyć umowę najmu do sądu bez aneksu, na którym będą dane poufne.

Odpowiedz

Sylwia Lulis

2013-04-04 - 14:33

Witam! panie krzysztofie mam pytanie, obecnie zamierzam zmienić siedzibę spólki z Ryk (lubelskie) do W-Wa( mazowieckie). Mam pytanie co z drukiem Vat-R tj. aktualizacja podatku od towaru i usług.

Odpowiedz

Kamil

2013-04-04 - 15:03

Witam, Bardzo prosze o kilka podpowiedzi 1. Odnosnie NIP-2: co oznacza zmina wlasciowsci naczelnika US, czy w przypadku zmiany urzedu pod ktory teraz bede podlegal zmienia sie wlasciwosc?, Jaka date nalezy wpisac przy "Dacie rejestracji lub zmiany"? oraz co wpisac w NIP/PESEL gdy os. reprezentujaca podmiot jest obcokrajowecem? 2. Odnoscie formularza ZUS ZPA: czy w pkt.9 nalezy wpsiac taka sama date co w pkt. 6? z gory dziekuje

Odpowiedz

gość: Julia

2013-04-12 - 17:44

Witam, jak większość bardzo dziękuję za stworzenie pomocnej strony. Także chciałabym zapytac o dwie rzeczy 1. jak powyżej p. Kamil o zmianę naczelnika Urzędu Skarbowego. Siedziba to Warszawa - zmieniamy tylko adres/dzielnicę - więc rozumiem, że także zmianiamy Urząd Skarbowy? w NIP-2 wpisujemy poprzedniego i nowego naczelnika Urzędu Skarbowego? 2. musi byc uchwała?nie może być oświadczenie członka zarządu, który ma pełnomocnictwo do składania oświadczeń przed urzędami??? Będę wdzięczna za pomoc pozdrawiam

Odpowiedz

Izabela Pałaszyńska

2013-04-24 - 13:45

Witam serdecznie, artykuł oceniam bardzo pozytywnie, bardzo wiele wyjaśnił. Wielka pochwała za pomysł ponieważ w internecie nie ma miejsca w którym byłyby te wszystkie informacje ujęte razem. Mam jednak jeszcze pytanie - jakiej treści aneks należy sporządzić w związku ze zmiana siedziby firmy i np podniesieniem kapitału sp. z o.o. ? Czy aneks musimy wystosować do wszystkich kontrahentów z którymi mamy podpisane aktywne umowy? Czy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę i umowę zlecenie również musza podpisać aneksy?? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

urszula

2013-04-25 - 16:30

Witam, Z tego co wyczytalam zawsze postepuje sie w taki sam sposob. Co jesli siedziba spolki bedzie w tym samym miescie. Ksiegowa powiedziala koledze, ze zmiane siedziby spolki moze zrobic ona wraz zeznaniem rocznym

Odpowiedz

kasia

2013-04-30 - 09:05

Mam pytanie jestem wspólnikiem spółkim Z.o.o. Jest nas dwoje kazde z nas może samodzielnie podejmować decyzje w sprawie firmy. Czy w związku z tym zmieniając siedziby spółki mój wspólnik musi być na zgromadzeniu zarzadu. Mój wspólnik przebywa na stałe poza granicami kraju i nie mam z nim bezpośredniego kontaktu.

Odpowiedz

Patryk Mucha

2013-05-07 - 22:22

Witam serdecznie, z jaką datą dochodzi do faktycznej zmiany adresu siedziby spółki? od kiedy mogę posługiwać się już nowym adresem? czy jest to data dokonania zmian w umowie, czy data złożenia wniosku do KRS, czy może data uzyskania wpisu zmiany do KRS? pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna Mac.

2015-07-22 - 21:17

Witam, jeżeli zmieniamy siedzibę spółki to jaką datę umowy najmu wpisujemy z dnia zawarcia uchwały wspólników o zmianie siedziby czy dnia wpisu zmiany do KRS? Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Magdalena Dorst

2013-06-06 - 14:22

Czego wymaga zmiana PKD w umowie spółki ??

Odpowiedz

Marta

2013-06-19 - 08:54

Świetny i bardzo rzeczowy artykuł. Gratuluję!!!

Odpowiedz

Marcel Marciniak

2013-06-25 - 19:59

Witam, mam zamiar złożyć do Sądu sprawozdanie roczne i pomyślałem, aby "przy okazji" zmienić adres siedziby Spółki, ponieważ za kilka dni będę się przeprowadzał. Problem w tym, że nie mam jeszcze umowy najmu nowego lokalu. Czy posiadanie tego dokumentu jest krytyczne dla całej operacji? Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Ewa Ewa

2013-06-27 - 14:27

Już kilka razy korzystam z formularza interaktywnego NIP 2, bardzo jestem wdzięczna za umieszczenie go tutaj. i artykuł jak najbardziej rzeczowy i przydatny. Dziękuję

Odpowiedz

Agnieszka

2013-07-24 - 11:18

witam, zmieniamy siedzibę firmy rozumiem, że w tym wypadku zmiana KRS jest konieczna? Zmiana siedziby planowana jest od września, do kiedy trzeba załatwić formalności? Czy przy zmianie siedziby należy również zmienić REGON? dziękuję za odpwoiedź

Odpowiedz

Renata

2013-09-11 - 14:30

Mam pytanie na druku RG-1 zmiana adresu spółki - podpis osoby zgłaszającej wniosek kogo wpisuję w moje spółce są 2 osoby do reprezentowania w zarządzie są 3. czy mam tam wpisac nazwę spółki i mają się podpisać wszyscy członkowie czy też imie i nazwisko prezesa mimo że samodzielnie nie może reprezentować spółki.

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2013-09-11 - 16:54

Witam serdecznie, Zgodnie z opisem w dokumencie RG-1: "imię i nazwisko osoby zgłaszającej wniosek, numer telefonu". Proszę wpisać dane 2 członków zarządu i niech oboje się podpiszą.

Odpowiedz

Renata

2013-09-12 - 07:44

Dziękuje Bardzo - Strona super znalazłam w niej wszystko od a do z fachowo i szybka odpowiedz. Super będę wszystkim polecała - jeszcze raz dziękuję.

Odpowiedz

Magdalena Kolodziej

2013-09-17 - 09:24

A co w przypadku , gdy spółka zoo z trzema właścicielami sprzedała jednej osobie- która teraz chce powołać się na prezesa, zmienić nazwę i siedzibę- jak mają wyglądać te uchwały - POMÓŻCIE !!!!

Odpowiedz

Magdalena Kolodziej

2013-09-17 - 09:38

A co w przypadku , gdy spółka z trzema właścicielami sprzedała jednej osobie- która teraz chce powołać się na prezesa, zmienić nazwę i siedzibę- jak mają wyglądać te uchwały - POMÓŻCIE !!!!

Odpowiedz

Sławomir Pauly

2013-09-17 - 13:46

Witam. Wypełniłem zgodnie z informacją na stronie - wróciło, że na niewłaściwym druku....(niby zamiast KRS-Zn ma być KRS-Z30). Sąd Rejonowy w Gliwicach. a to tylko zmiana ulicy....

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2013-09-17 - 14:18

Hmm, ale w artykule nic nie wspominam o KRS-ZN. Ja zawsze zmieniam adres z formularzem KRS-Z3 (nie KRS-Z30) w Poznaniu i jeszcze nigdy nie było słowa uwagi do tego, a robię to nawet do 2 razy w ciągu roku, rok w rok.

Odpowiedz

Sławomir Pauly

2013-09-24 - 12:42

namieszałem :) - księgowa bilans wysłała na złym druku. Szkoda że SR zajęło prawie 3 miesiące stwierdzenie takiego faktu.

Odpowiedz

Maciek

2013-10-10 - 08:01

Witam, Bardzo pomocny artykuł i komentarze. Mam dwa pytania odnośnie umowy najmu lokalu dla spółki. 1. Jeżeli jestem prezesem spółki a zarząd jest reprezentowany jednoosobowo, natomiast lokal jest mój oraz członka mojej rodziny to czy mogę podpisać umowę najmu sam ze sobą? Czy takie umowy są ważne? 2. Czy jest jakaś minimalna kwota za najem. Czy w umowie najmu może być np. kwota 1zł ? Chodzi o to czy sąd lub US nie zakwestionuje takiej umowy.

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2013-10-10 - 08:17

Witam, 1) Tak, może Pan, ale to nie jest takie proste. Jest przy tym trochę biurokracji. 2) Nie może być 1 zł. Generalnie polega to na tym, że wspólnicy muszą powołać pełnomocnika, który podpisze z Panem umowę. Aby nikt się nie przyczepił musi być to przynajmniej jakiś mały pokój. Sprawę akurat niedawno przerabiałem. Mógłbym Panu przygotować wzory wszystkich dokumentów do tego, chociaż nie ukrywam, że cierpię na brak czasu, ponieważ jestem mocno zaangażowany w kilku projektach i fajnie byłoby gdyby to była usługa płatna :)

Odpowiedz

Dariusz Adamczewski

2013-10-13 - 22:20

Jeszcze tylko pytanie uzupełniające. Przy samej zmianie adresu (bez zmiany siedziby), czyli to samo miasto siedziby spółki - jaka jest wysokość opłat sądowych. Tak jak wyżej?

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2013-10-14 - 07:18

Przy zmianie adresu siedziby w tym samym mieście opłaty są tak jak w artykule.

Odpowiedz

Jacek Strzecha

2013-10-18 - 13:16

Witam Spółka z o.o. chce zmienić adres (nie siedzibę) na adres jednego ze wspólników (na mieszkanie należące do wspólnika). Czy należy do KRS złożyć umowę najmu (spółka podpisuje umowę najmu ze wspólnikiem; tu pytanie czy ma być taka umowa podpisana przed notariuszem i jeszcze ewentualnie gdzieś zgłoszona tj wspólnik powinien poinformować swój US że wynajmuje np. pokój((lub 2m2)) pod działalność i czy powinien od takiego wynajmu płacić jakiś podatek) czy nie ma takiego wymogu albo czy spółka może podpisać umowę użyczenia adresu mieszkania i nie musi nigdzie przedkładać dokumentów (również tu pyt. czy wspólnik powinien jednak poinformować swój US że wynajmuje np pokój pod działalność i czy powinien od takiego wynajmu płacić jakiś podatek) Jacek

Odpowiedz

Łukasz

2013-10-23 - 18:11

Witam Mam pytanie w sprawie 'Uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Zarządu o zmianie siedziby'. Czy w przypadku gdy zarząd jest jednoosobowy też należy składać taką uchwałę? Czy może wówczas należy złożyć Uchwałę z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników? Będę wdzięczy za odpowiedź.

Odpowiedz

Kamil

2013-11-06 - 10:39

A co jeśli spółka nie zatrudniała, ani nie zatrudnia nikogo? Chodzi mi o ZUS ZPA. Czy wystarczy dołączyć krótkie pismo "Spółka nigdy nikogo nie zatrudniała. Spółka w chwili obecnej nikogo nie zatrudnia stąd nie dąłącza dokumentu ZUS ZPA".

Odpowiedz

Karolina

2013-11-15 - 15:04

Witam We wcześniejszych komentarzach po części znalazłam odpowiedź na moje pytanie, ale nie do końca. Zmieniam adres (tylko adres, nie siedzibę) spółki z o.o. na nowy, na którym dopiero buduje się budynek. Działka i budynek są własnością spółki. Mam umowę dzierżawy działki na której stawiany jest budynek,rozumiem, że muszę ją przedstawić?

Odpowiedz

Kasia

2014-01-07 - 17:23

Proszę o pomoc w wypełnieniu RG-1. Które pola mam wypełniać przy zmianie adresu siedziby?

Odpowiedz

Gość Iwona

2014-02-18 - 16:17

Witam, Panie Krzysztofie czy mógłby Pan udzielić mi odpowiedzi na poniższe pytanie. Mam jednoosobową spółkę z o.o. Chcę sprzedać 9% udziałów synowi. On będzie więc wspólnikiem ale w zarząd nadal będzie jednoosobowy w którym ja będę siedziała. Jakie dokumenty mam złożyć. Zapewne KRS - Z3 tylko czy mógłby Pan napisać, w której rubryce co mam wpisać? Ze zmianą adresu spokojnie sobie poradziłam z Pana instrukcją a przy dopisaniu wspólnika już się pogubiłam. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Dorota

2014-03-04 - 09:16

Bardzo dziękuję

Odpowiedz

sylwia

2014-05-29 - 14:07

Witam. Jakie należy złożyć dokumenty w Sądzie aby zmienić adres siedziby spółki w KW ?

Odpowiedz

Agnieszka W

2014-06-15 - 10:19

Witam, fajnie Pan wszystko wyjaśnia, ale proszę o odpowiedź dot. dostania udziałów w formie darowizny (ja i córka). Chciałabym się dowiedzieć jak ją "uruchomić" ale chciałabym zmienić nazwę, profil działalności, siedzibę. Zmienia się również właściwość sądu i urzędu skarbowego. Nie wiem od czego zacząć. Pytałam notariusza czy muszę zmienić umowę spółki, odpowiedział - nie. Jednak kiedy czytam informacje powyższe wychodzi na to, że powinnam. Bardzo proszę o odpowiedź - co powinnam zrobić - krok po kroku. Nadmienię, że wszystkie zmiany chciałabym zrobić za jednym razem.

Odpowiedz

Anna Smoderek

2014-07-07 - 22:11

Witam ponownie :), mam pytanie czy na jednym formularzu RG-1 można wprowadzić 2 zmiany jakie zaszły w Spółce z o.o. (zmiana siedziby firmy - tylko zmiana ulicy, a miasto pozostaje to samo oraz zmiana nazwy Spółki)? Czy należy wypełnić po prostu 2 formularze RG-1, po jednym do każdej zmiany? Pytam ponieważ trapi mnie pole "03. Data zaistnienia zmiany" - nie wiem czy mam wpisać datę Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników w sprawie zmiany nazwy spółki czy wpisać datę, która mieści się na umowie najmu nowego lokalu pod siedzibę Spółki. Jeżeli można, to proszę również odnieść się tak samo do formularza ZUS ZPA i NIP 2 - po 1 czy po 2 formularze? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź :)

Odpowiedz

Emanuel Poss

2014-07-10 - 16:27

Witam Chciałbym zapytać czy rozszerzenie zakresu działalności spółki wymaga zmiany umowy w formie aktu notarialnego, czy tez można to zrobić uchwałą? Jesteśmy w trakcie zmiany siedziby i chcielibyśmy te wie sprawy połączyć. Proszę o podpowiedź. Dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedz

Mariusz

2014-07-14 - 12:13

witam, czy zmiana siedziby sp. komandytowej to taka sama procedura, a zwłaszcza numery druków? komplementariuszem jest sp.z o.o. co potrzeba wypełnić zmieniając nazwę spółki? czy jeśli komplementariuszem jest sp.z o.o. to nazwa musi być XYZ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. czy można skrócić te formę prawna i wpisać XYZ sp. z o.o. sp.k. pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Odpowiedz

Grzegorz C

2014-11-22 - 10:48

Witam Jeśli zmieniamy adres spółki z Warszawy do Katowic to do którego sądu się udajemy? Do tego, który był dotychczasowy czyli w Warszawie czy tego który będzie nowy dla ww Spółki czyli w Katowicach?

Odpowiedz

pawel

2015-01-24 - 19:46

dziekuje za pomoc bardzo to nam pomoglo, troszkę się zmieniło. nie ma już znaczków, plus wszystko do jednego okienka, plus jak wlasnosc to oryginal aktu notarialnego. ale ogolnie super dzieki za to prawnik chcial 700 PLN a zostało w kieszeni.

Odpowiedz

Piotr Pieczka

2015-02-06 - 12:24

Problem taki-mam siedzibę spółki w innym mieście,a adres działalności chcę mieć w innym mieście. Tak można??? Serdecznie Pozdrawiam Piotr

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2015-02-06 - 14:03

Piotr najlepiej zrób siedzibę w np. mieszkaniu współwłaściciela, a biuro gdzie ludzie pracują może być w innym mieście. Dzięki temu będziesz mógł się często przenosić z biurem, bez zabawy w biurokrację.

Odpowiedz

Sebastian

2015-03-03 - 00:53

Hmm stosownie do Pana wyjaśnień prezentowany w linku załącznik pt. Uchwała Zarządu o zmianie siedziby wydaje się niestosowny - w tym przykładzie nie zmieniła się siedziba, a jedynie adres siedziby. Zmiana siedziby wymagałaby uchwały zgromadzenia wspólników, a nie Zarządu. Proszę sprostować, jeśli się mylę.

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2015-03-03 - 09:36

Panie Sebastianie, Cytuje siebie "(Dalszy opis procedury zmiany siedziby zakłada, że miasto nie ulega zmianie. Jeśli zmieniło się także miasto siedziby Twojej firmy będziesz musiał dopełnić także formalności związanych ze zmianą Umowy Spółki)". Faktycznie nowy szablon pokazuje ten napis bardzo małymi literami, na co nie zwróciłem uwagi. Wzór jest tylko dla zmiany adresu z założeniem, że miasto pozostaje to samo. W przypadku zmiany miasta potrzebne jest zgromadzenie wspólników i zmiana umowy spółki.

Odpowiedz

Sebastian

2015-03-03 - 11:17

OK, wszystko zrozumiałem, dziękuję. Grunt, żeby rozróżniać "zmiana siedziby" i "zmiana adresu siedziby". :)

Odpowiedz

atabe

2015-03-22 - 13:10

Witam, Mam pytanie do NIP-2, jeśli zmieniam adres spółki to czy w tym przypadku tak jak widać na załączonym przez Pana druku - od B5 do B10 nie wypełniam danych? Dziękuję

Odpowiedz

Adela Kowalska

2015-04-07 - 11:30

Witam. Proszę o pomoc. W Umowie spółki mam zapis: "Siedzibą spółki jest Grabów, adres; 05-720 Grabów nr 23B". Miejscowości nadali ulice i zmienił się adres (dodano nazwę ulicy i nowy numer). Czy w związku z tym, że adres mam wpisany w Umowę spółki, wprawdzie po przecinku, ale zawsze to wpis, czy należy zmienić również umowę spółki?

Odpowiedz

Krzysztof Władyka

2015-04-07 - 11:36

Według mnie jeśli umowa spółki ma adres zawierający ulicę to powinno się ją także zmienić. Przy zmianie proponuję tylko miasto wpisać już. I zmienić prawnika czy tam kogo ;) Inna sprawa jest taka, że jeśli papiery będą składane tylko z tego powodu to należy zastanowić się czy koszty zmiany < prawdopodobieństwo * wysokość kary. Bo może za jakiś czas będzie jakaś inna zmiana w spółce i wtedy przy okazji zmieni się umowę. A może nawet jak ktoś zauważy niezgodność to tylko wezwie do uzupełnienia. Podsumowując: z pkt. widzenia biurokracji według mnie powinna być aktualizacja w umowie, ale czy warto teraz to już trzeba sobie odpowiedzieć samemu :)

Odpowiedz

Adela Kowalska

2015-04-07 - 12:25

Dziękuję za odpowiedź. Miałam nadzieję, że "po przecinku" nie ma wielkiego znaczenia. Muszę zmienić, przy okazji zmienię inne nurtujące mnie zapisy. Pozdrawiam. Adela

Odpowiedz

Tomasz Pawlak

2015-04-27 - 19:55

Dzisiaj mnie pogonili w XX Łódź. 1 okienka nie ma już od 1 grudnia 2014. Na plus że zjechali z bandyckiej ceny zmiany adresu spółki na 350zł ( przelew nic w znaczkach ). Zmieniam 2 spółki i jedyny plus to że obie do jednego US. Aha wręczyli mi kolejny druk do wypełnienia ( ograniczający do 10 rodzajów PKD ).

Odpowiedz

Anna Lukas

2015-05-15 - 09:24

witam, - firma (sp. z o.o) zmienia siedzibę - czy do zmiany umowy potrzebni są wszyscy członkowie zarządu (3) jeśli zgodnie z zapisem w umowie: sposób reprezentacji: "W PRZYPADKU ZARZĄDU JEDNOOSOBOWEGO, DO SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ W IMIENIU SPÓŁKI UPRAWNIONY JEST CZŁONEK ZARZĄDU DZIAŁAJĄCY SAMODZIELNIE. W PRZYPADKU ZARZĄDU WIELOOSOBOWEGO, DO SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ W IMIENIU SPÓŁKI UPRAWNIONY JEST KAŻDY Z CZŁONKÓW ZARZĄDU DZIAŁAJĄCY SAMODZIELNIE, JEDNAK W PRZYPADKU KAŻDEJ CZYNNOŚCI POWYŻEJ KWOTY 500.000,00 WYMAGANE JEST WSPÓŁDZIAŁANIE DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU ALBO JEDNEGO CZŁONKA ZARZĄDU ŁĄCZNIE Z PROKURENTEM." jeden z członków zarządu, który jest wiceprezesem na stałe przebywa poza granicami kraju. 100% udziałów posiada firma "matka" z siedzibą w UK. ile odpisów zmiany umowy musimy posiadać? - jakie na chwilę obecną są koszty zmiany siedziby? pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna Lukas

2015-05-20 - 12:58

witam, bardzo proszę o pomoc w powyższej sprawie.

Odpowiedz

Beata Salwerowicz

2015-09-30 - 11:14

Witam, mam pytanie odnośnie formularza KRS-Z3 a dokładnie pozycji C4 - zmieniam w spółce tylko adres i nie bardzo wiem czy w C4 mam coś wpisać ??? Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

kili

2015-11-30 - 14:02

przede wszystkim trzeba zacząć od uchwały zarządu. To jest kluczowe, bez prawidłowej uchwały nie ma co zaczynać. Tu jest wzór, myślę, że uzupełni wiedzę stąd http://poradnik.wfirma.pl/-uchwala-zarzadu-o-zmianie-adresu-spolki pozdrawiam

Odpowiedz

Napisz swój komentarz