Jak zarządzać osiąganiem swoich celów? – Maps of Future – cz. 2

2013-01-31 00:31 / Kategoria: Inne / Tagi:

Jak zarządzać osiąganiem swoich celów? – Maps of Future

Zdjęcie: Jan Flaska

Jak zarządzać osiąganiem swoich celów? Próbowałeś już tyle metod, ale żadnego przełomu nie było? Część druga artykułu.

Czytasz drugą część artykułu. Upewnij się, że przeczytałeś część pierwszą.

Twoja prawdziwa droga

Kolejnym ważnym etapem jest uświadomienie sobie tego, co naprawdę chcesz osiągnąć w życiu. To kolejny bardzo ważny etap, bez którego nie masz szans ruszyć z miejsca. Twój cel musi być dla Ciebie jasny i precyzyjny, a im bardziej sprecyzowany tym lepiej. Jeśli chcesz mieć swoje mieszkanie, to zastanów się kiedy i gdzie, czy będzie w centrum miasta, na uboczu, a może w lesie przy jeziorze? Za rok, a może pięć? Jeśli chcesz dużo zarabiać, to musisz wiedzieć, kiedy, jak i ile, koniecznie znać dokładną kwotę. Jeśli chcesz odnieść sukces w pracy, postąp analogicznie, porozmawiaj ze swoim pracodawcą (o ile sam nie jesteś swoim) czego się od Ciebie oczekuje i sprecyzuj swoje cele.

Zawsze wszystko notuj na kartce papieru. Nie na komputerze, na kartce papieru. Nie używaj żadnych genialnych programów komputerowych do zarządzania czasem. To wcale nie pomaga, a wręcz przeszkadza, ponieważ przede wszystkim chodzi o to, co zachodzi w Twojej głowie podczas planowania, a nie o samo dodanie zadania do listy. Ja używam do wszystkiego map myśli, które rysuję na czystej, białej kartce A4. Żadne listy todo, wypisywanie spraw w taki czy inny sposób, nie są w stanie nawet zbliżyć się do tego, co dają mi mapy myśli. Używam ich nie tylko do planowania, ale także do rozwiązywania bardziej złożonych problemów. Rozrysowuję wszystko i nagle sytuacja staje się klarowna, wiadomo co należy zrobić i w jakiej kolejności. Nie będę tutaj tłumaczył czym są mapy myśli, jeśli nie wiesz kup książkę na ten temat. Dam tylko jedną dobrą radę.

Używaj obrazków i ideogramów, gdzie tylko możesz, nie używaj tylko samych słów. Rysowanie Twoich skojarzeń myślowych na kartce, naprawdę dużo daje. To nie mają być arcydzieła, ale proste rysunki, które skojarzą Ci się z daną sprawą. Jeśli na Twoim planie jest dom w lesie, nad jeziorem, narysuj domek, kilka drzew składających się z kresek i obrys jeziora. Zajmie Ci to 15 sekund, a korzyści będą niewymierne. Po skończeniu pewnie będzie to bardziej przypominać rysunek w jaskini niż obraz Picassa, ale tak ma właśnie być.

Zasada trzech

Jeśli masz problemy z określeniem Twoich prawdziwych celów w życiu, poniższe pytania mogą Ci pomóc:

  • Gdybyś mógł osiągnąć i poświęcać czas tylko jednemu celowi w Twoim życiu, co to byłby za cel?
  • Gdybyś mógł realizować jeszcze tylko jeden cel, co by to było?
  • Gdybyś mógł w swoim życiu zrealizować ostatni, trzeci cel, jaki by on był?

Prawdopodobnie właśnie wypisałeś Twoje trzy cele, którym powinieneś się całkowicie poświęcić. Codziennie wykonywać mały krok, który Cię do nich przybliży. Reszta pewnie jest daleko mniej ważna niż te trzy. Reguła trzech sprawdza się w wielu przypadkach. Człowiek jest w stanie skupić swoją energię na maksymalnie trzech rzeczach.

Zastanów się jeszcze co chcesz osiągnąć w swoim życiu. Przemyśl, bądź pewny tego czego chcesz. Jeśli masz problemy z określeniem najważniejszych celów w Twoim życiu, ponieważ w danym momencie po prostu nie umiesz tego sprecyzować, nie przejmuj się zbytnio, ponieważ one wyklarują się już niedługo. Tylko znając swoje cele, jesteś w stanie iść do przodu i być z siebie zadowolony. Jeśli ich nie znasz, nawet gdybyś osiągnął je przez przypadek, nie zauważysz, że się realizujesz i będziesz wiecznie niespełniony. Gdybyś nadal miał problem z odpowiedzeniem sobie na to, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu, to często popełnianym błędem z mojej obserwacji jest złe umieszczenie siebie w czasie. Czasami ludzie starają się odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie dla nich ważne np. za 10 lat z perspektywy czasu za 10 lat. To oczywiście niemożliwe. Myśl o tym co jest dla Ciebie ważne z dzisiejszej perspektywy. Oczywiście bierz pod uwagę to, co będzie za 10 lat, ale z dzisiejszego punktu Twojej świadomości. Próbowanie odgadnąć, czy za 10 lat będziesz chciał mieszkać w domu nad jeziorem czy w górach jest bez sensu. Wybierz go na podstawie tego, jak dzisiaj uważasz, że chcesz zamieszkać za 10 lat. Nie próbuj także osiągnąć celu, który będzie ważnym osiągnięciem dla Ciebie za 10 lat, w ciągu 2 lat. To byłby falstart, czas i kolejność też są ważne.

Cele życiowe ludzi to chyba zawsze sukces zawodowy, dobre samopoczucie, zdrowie i rodzina. Każdy jednak określa je w inny sposób, umiejscawia na innym miejscu, w innym czasie i chce na nie przeznaczyć różną ilość swojej energii. Pamiętaj, żeby to były przede wszystkim Twoje cele, płynące z Twojego wnętrza. Pamiętaj, że Twoje życie musi być spójne. Jest jedną całością, oddzielenie pracy od życia prywatnego nie istnieje. Wszystko wiąże się ze sobą i nie możesz chcieć jednocześnie być zdrowy w życiu prywatnym i dużo zarabiać pracując w niszczącej zdrowie pracy.

Rysujemy mapę myśli

Teraz czas przelać nasze myśli na kartkę papieru. Przygotuj czystą kartkę papieru A4, ułóż ją poziomo, aby lepiej wykorzystać miejsce. Ja używam niebieskiego długopisu, czarnego, czerwonego, zielonego i ołówka. Każdy ma swoje znaczenie (każdy kolor wyjaśni się w trakcie) i tyle kolorów w zupełności mi wystarcza. Biorę niebieski długopis i zawsze zaczynam od napisu „now” na środku kartki, który otaczam kółkiem. Oznacza to dla mnie „tu i teraz”.

Teraz czas na kluczowe zadanie, musisz narysować drogę do tego jak zamierzasz osiągnąć swoje cele. Zastanów się dobrze jak chcesz to zrobić. Jeśli nie wiesz, jesteś skazany na ich wieczne nieosiągnięcie i niespełnienie. Czas to zmienić. Jeśli jednak w tej chwili nie umiesz dokładnie określić, jak chcesz osiągnąć swoje cele nie przejmuj się, to wszystko wyklaruje się wkrótce. Ja nigdy nie rysuje swoich celów na kartce, dopóki nie ułożę do nich drogi, są one ostatnim kółkiem na drodze. Tak więc, przykładowo, jeśli chcesz zarabiać 10 tysięcy miesięcznie układasz najpierw do nich drogę i na samym końcu rysujesz monety, banknoty, napis 10k, zamykasz je kółeczkiem i rysujesz do tego kółka strzałkę.

Do tego samego celu może prowadzić kilka dróg. Możesz dostawać pieniądze z wynajmu mieszkania, którego jesteś właścicielem lub wziąłeś je na kredyt, możesz zarabiać pieniądze ze swojej firmy, a może masz jeszcze drugą firmę lub pracujesz gdzieś na etat? Wszystkie te drogi mogą się łączyć w jeden cel, część dróg dla poszczególnych celów może być także wspólna. Mogą one wpływać na siebie, uzupełniać się, a nawet sobie przeszkadzać (taka sytuacja sygnalizuje, że coś jest nie tak). Pamiętaj, że Twoje całe życie jest spójne i to co robisz, i chcesz osiągnąć musi być spójne. Nie możesz chcieć sprzecznych ze sobą rzeczy. Im lepiej opiszesz drogę, tym większa szansa, że dojdziesz do celu. Jeśli masz firmę opisz po drodze do swojego celu, że chcesz np. wejść na rynek zagraniczny (oczywiście jeśli naprawdę chcesz i uważasz, że ma to sens i zamierzasz to zrobić), pozyskać kapitał znajdując inwestora i opisz jak dokładnie chcesz to zrobić. Im bardziej szczegółowo, tym lepiej. Znaj swoją drogę.

Pamiętaj, że droga może się rozwidlać i możesz mieć czasami kilka możliwości dotarcia do jednego celu. Jeśli w danym momencie uważasz, że wszystkie drogi są warte uwagi, chociaż wystarczy, że uda się jedna, aby osiągnąć cel, narysuj je wszystkie. Później stanie się dla Ciebie jasne, która droga jest dla Ciebie najlepsza. Jeśli w trakcie tworzenia mapy myśli uznasz, że jednak chcesz osiągnąć inne cele lub inną drogą po prostu weź nową kartkę i zacznij raz jeszcze. Rób to tak długo, aż uznasz, że to jest właśnie to. Później już będzie tylko łatwiej.

Mapa myśli narysowana? Weź teraz czerwony długopis do ręki. Wybierz jeden cel główny, ten który w danym momencie jest dla Ciebie najważniejszy do osiągnięcia. Obrysuj to kółko na czerwono. Od teraz zawsze w ciągu dnia wykonujesz mały krok w kierunku tego celu po swojej drodze. Jeśli jakiś krok jest dla Ciebie zbyt trudny, podziel go na jeszcze mniejsze kroki, dziel go tak długo aż będziesz w stanie nimi iść. Kolorem zielonym natomiast zawsze rysuj kółko wokół zadań na swojej drodze, które udało Ci się dokonać.

Jeśli w swojej mapie myśli możesz dokonać pogrupowania np. ze względu na to, że część opisuje Twoje życie prywatne, część jedną pracę, część drugą pracę, możesz ustalić pewną strukturę. Ja rysuje swoje życie prywatne po prawej na górze, pracę w jednej firmie na dole, a w drugiej po lewej na górze. Jest to o tyle istotne, że w późniejszym etapach będziemy rysować kolejne mapy myśli, ale na ograniczone okresy czasu i będzie to dla Ciebie czytelniejsze. Taki podział ma też inny sens, codziennie poświęcasz 8 godzin dziennie w pracy, czas poza tą pracą to Twój czas prywatny. Siłą rzeczy nie będziesz robił pompek w pracy, gotował zdrowego jedzenia lub budował swojego domu. Oddzielenie tych obszarów może pomóc Ci zauważyć coś więcej, a także lepiej określić ilość czasu jaki przeznaczasz na dane obszary. A może warto coś pozmieniać?

Podsumowanie

Poniżej zamieszczam przykład efektu końcowego:

mapa myśli

Autor: L

Celowo został tutaj użyty kontrast dla mapy myśli składającej się z obrazków i słów. Już na pierwszy rzut oka widać, że obrazki są przyjemniejsze w odbiorze i łatwiej się poruszać po ich drodze. Rysunki mają być skojarzeniami ich autora – tylko ich twórca będzie umiał odczytać ich pełne przesłanie. Celem nie jest rysować tak, żeby ktoś inny wiedział o co Ci chodzi. Twoja mapa myśli ma być czytelna przede wszystkim dla Ciebie. Pamiętajmy także o zaznaczeniu na czerwono naszego najważniejszego celu w tym momencie (na obrazku niestety słabo zeskanował się czerwony, kółko powinno być bardziej wyróżnione).

Powyższa mapa myśli jest dość prosta, ponieważ jej celem jest zobrazowanie do czego dążymy. Twoja najprawdopodobniej będzie mieć więcej kółek i dróg oraz będzie bardziej szczegółowa. Pamiętaj, że w rysowaniu mapy myśli Twoich najważniejszych celów życiowych i drogi do nich, nie chodzi tylko o rysowanie.

Pamiętaj, że najważniejsze jest to, co zachodzi w Twojej głowie podczas rysowania mapy myśli, ponieważ wtedy planujesz. Zastanawiasz się nad swoimi celami, nad swoją drogą. Zaczynasz lepiej rozumieć czego chcesz i jak masz to osiągnąć. Mapa myśli to tylko zapis końcowy Twoich myśli, mapa która ułatwia Ci ich późniejsze przywołanie, Twój drogowskaz, aby wiedzieć którędy iść i zawsze mieć cel na horyzoncie. Spełnia także rolę śledzenia Twoich postępów, ponieważ zadania, które wykonasz zaznaczasz zielonym kółkiem. Podczas całego procesu tworzenia mapy myśli dzieje się jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Rośnie motywacja do działania. Planując, że następnego dnia od rana weźmiesz się za ważne i trudne zadanie, które prowadzi Cie do głównego celu, następnie przygotujesz dokumenty do danej sprawy itd. sprawiasz, że tego dnia po prostu masz nieodpartą potrzebę wykonania tego. Dodatkowo robisz to z przyjemnością i jesteś z siebie naprawdę zadowolony po zakończeniu każdego zaplanowanego zadania.

Zapraszam do przeczytania trzeciej części artykułu.

Napisz co myślisz o moim artykule. Twoje zdanie jest dla mnie ważne! Dodaj swój komentarz.

Napisz swój komentarz